Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum. Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum.

Co się kryje w odpustowych cukierkach

Na pewno nie raz przechodząc obok odpustowych straganów skusiliśmy się na kolorowe i ładnie wyglądające cukierki. Są one niejako związane z tradycją odpustową, a ich widok nikogo nie dziwi. Często rodzice kupują je swoim dzieciom. I prawie nikt nie patrzy, co zawiera się w ich składzie, a tymczasem okazuje się, że mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia!
 

Co jest w środku odpustowych cukierków?
Ktoś, kto jednak zdecyduje się przeczytać, co zawierają kolorowe cukierki ze straganów na pewno będzie w szoku. Ludzie, którzy przyzwyczajeni są do kupowania tych produktów porównują ich jakość do chińskich zabawek – niby nie są trwałe, ale wszyscy się nimi bawią, więc co złego jest w ich używaniu? Pewnego razu klient z Nowego Sącza napisał zbulwersowany do redakcji dziennika o swoich doświadczeniach, kiedy po powrocie do domu z odpustu przeczytał skład kolorowych łakoci. Zauważył, że cukierki zawierają kilka składników z „E” w nazwie, więc postanowił sprawdzić, co dokładniej ta ukrywają kody E. A ukrywają wiele…
 

”E-przyjaciele”
E-110 nie wygląda groźnie i łatwo to pominąć przy czytaniu składu. Tymczasem jest do groźny barwnik, który ma szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie dzieci – może powodować u nich nadpobudliwość, pokrzywkę, katar, bóle brzucha oraz wypryski. Ze względu na te skutki uboczne jest zakazany w użyciu w kilku krajach, w tym, na przykład w Stanach Zjednoczonych (co może dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich tryb życia), Norwegię i Finlandię. Kolejny, E-124 ma prawie takie same oddziaływanie jak poprzednik i również jest zakazany w krajach wymienionych wyżej. Ale nie doszliśmy jeszcze do najgorszego z barwników zawartych w odpustowych cukierkach – E-104, który może powodować… astmę! Tego barwnika powinny też unikać osoby, które są uczulone na aspirynę, bo wyzwala histaminę. E-104 zakazany jest w Japonii, a w 2009 wycofano go również z Wielkiej Brytanii, kiedy stwierdzono, że bardzo często powoduje nadpobudliwość u dzieci.
 

Barwniki zakazane są w wielu państwach
Dlaczego? Ponieważ szkodzą. Również Australia dołączyła do grona państw, w których nie wolno używać niektórych barwników z kodami zaczynającymi się na „E”. Badania, jakie są przeprowadzane na tych składnikach wykazują, że e-przyjaciele są substancjami bardzo trującymi i rakotwórczymi, więc dlaczego w Polsce nadal używa się ich przy produkcji żywności, która jest przeznaczona dla dzieci? Przecież polskie dzieci nie są odporne na takie trucizny! Niestety, w Polsce nie bierze się jeszcze pod uwagę takich „drobnostek” jak coraz częściej występujące alergie i astmy. Na szczęście rośne grono przeciwników kolorowych cukierków z odpustów, którzy pragną przywrócenia tradycyjnych receptur, do których nie potrzeba sztucznych barwników.

Zobacz także

Skład cukierków z odpustu

Cukierki odpustowe

Odpustowe słodycze w domu

O nas

Odkryj razem z nami kuchnię tajską, która zaskoczy Cię smakiem, zrób w domu batony dla całej rodziny oraz poznaj tajemnice cukierków odpustowych.

Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum. Praesent Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed.