Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum. Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum.

Skład cukierków z odpustu

Na odpustach można znaleźć wiele niecodziennych rzeczy – zabawek czy słodyczy. Od zawsze odpusty kojarzą nam się nie tylko ze świętem patrona danej świątyni, ale przede wszystkim za kolorowymi kramami, między którymi można spędzić dużo czasu w poszukiwaniu unikatowych przedmiotów. Kto z nas nie pamięta pistoletów na kulkę, mówiących lalek, puszystych tarantul czy strojów superbohaterów?
 

Odpustowe skarby
Po kilku godzinach dokładnego przeglądania zabawek i wybieraniu tych najlepszych, każdy skusił się na kolorowe i pięknie wyglądające słodycze. Nic dziwnego, na odpuście można było kupić słodycze niedostępne niegdyś w sklepach, więc dawało to specjalne poczucie świętowania albo wyjątkowości. Karmelki, wata cukrowa, kukułki, wianki z obwarzanków czy precelków, trufle – wszystko w ogromnych ilościach, czekające na nowych właścicieli.
 

Ostrzeżenia z góry
Nie wszystko jest jednak takie piękne jak wygląda. Pod bazyliką św. Małgorzaty znaleziono cukierki, które miały bardzo szkodliwe składy – naładowane cukrem i syntetycznymi barwnikami, które mają niekorzystny wpływ na kondycję dzieci. Zgłoszono ten fakt do odpowiedniej komisji, kiedy zauważono, że po mszach wiele rodziców kupowało te cukierki swoim pociechom. Okazało się, że cukierki wyprodukowano w Tarnowie – zakład poszedł więc pod lupę sanepidu.
 

W cukierkach odpustowych znajduje się mnóstwo sztucznych barwników
Nie tylko cukierki z Tarnowa mają okropne składy. Coraz częściej możemy kupić odpustowe słodycze ze sztucznymi barwnikami. Dlaczego jest to takie groźne? Co kryją pod nazwą tajemnicze kodowania z literką E? Jeśli zadamy sobie trud i wrzucimy te nazwy chociażby do internetowych przeglądarek, możemy być bardzo zaszokowani tym, co znajdziemy. Okazuje się bowiem, że większość składników o kodzie E należy do substancji trujących i zakazanych w innych państwach na świecie, na przykład w Norwegii czy Finladnii! To sztuczne barwniki, które wywołują różnego rodzaju alergie, nawet astmę, wysypki, krosty – a dla dzieci są szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że mogą powodować nadpobudliwość i kłopoty z koncentracją. Niepotwierdzone badania wykazują również możliwość rakotwórczości tych słodyczy.
 

Może lepiej zrobić cukierki w domu
W Internecie oprócz przerażających faktów o sztucznych składach odpustowych słodyczy możemy znaleźć również mnóstwo przepisów ze zdrowymi cukierkami, które szybko można zrobić w domu. Ewentualnie kupujmy cukierki od sprawdzonych producentów. Sanepid zapewnił, że wycofał z produkcji najbardziej szkodliwe partie oraz dodał, że wszystkie teorie na temat domniemanej szkodliwości nie zostały oficjalnie potwierdzone. Lepiej jest być jednak przezornym i darować swoim dzieciom sztuczne przekąski, nawet, jeśli nie są szkodliwe przez sztuczne barwniki, działają niekorzystnie ze względu na ogromną zawartość zwykłego cukru!

Zobacz także

Cukierki odpustowe

Odpustowe słodycze w domu

Co się kryje w odpustowych cukierkach

O nas

Odkryj razem z nami kuchnię tajską, która zaskoczy Cię smakiem, zrób w domu batony dla całej rodziny oraz poznaj tajemnice cukierków odpustowych.

Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum. Praesent Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed.